Department Listing

(Alphabetically)

English:

Bob Brown

6th grade ELA

Renie Carpenter

6th grade ELA

Sean Curran

6th grade ELA

Sarah Cook

7th grade ELA


Sue Garneau

6th grade reading

Patty Glennon

6th grade reading

Stacey Hayes

6th grade reading

Juliana Jones

7th grade ELA


Kelly Moss

7th grade ELA

Kelly O'Neill

7th grade ELA

Elena Poelaert

6th grade reading

Lindsay Pope

6th grade ELA


Janet Prior

8th grade ELA

Learning Area Leader

Dan Stowell

8th grade ELA

Melissa Tobey

8th grade ELA

Aram Zakian

8th grade ELA

Math:

Elise Catalano

6th grade math

Mike Durant

7th grade math

Learning Area Leader

Web Site

Josh Felch

8th grade math


Colleen Foulis

7th grade math

Web Site

Carrie LaDue

7th grade math

Julie Lemieux

8th grade math



Amy Murdock

8th grade math

Erika Pollard

6th grade math

Jenna Shackett

6th grade math

Victoria Shuman

Middle School Geometry


Jamie Sirois

6th grade math

Adam Wiggin

8th grade math

Tom Witmer Jr.

7th grade math

Science:

Brian Beakey

6th grade science

Ben Clapp

8th grade science

Meredith Coffin

8th grade science

Samantha Cunic

6th grade science


Karen Dangora

6th grade science

Lisa Ford

7th grade science

Meredith Horan

8th grade science

Bob Johnson

8th grade science


Amy Poulin

7th grade science

Tom Powley

6th grade science

Kathryn Smith

7th grade science

Jason Talon

7th grade science

Learning Area Leader

Social Studies:

Colin Burke

7th grade ss

Angela Catania

6th grade ss

Dave Garstka

8th grade ss

Jake Goodwin

7th grade ss




Gerry Holly

6th grade ss

David Jones

6th grade ss

Derek Leslie

7th grade ss

Learning Area Leader

Seth Macomber

8th grade ss


Neal Matthews

8th grade ss

Caroline Siecke

8th grade ss

Sarah Wong

7th grade ss

Jim Young

6th grade ss

Unified Arts:

Eilleen Cuell

6th/7th Health, 8th Alt-P.E.

Brenda Dimick

6th/8th Health, 7th Alt-P.E.

Stephanie Frigon

7th grade Leadership Studies

Christine Hodsdon

8th grade Art


Josh Hughes

Experiential Ed

Andrew Irving

8th grade Tech Ed

Terry Kukesh

6th Alt-PE, 7th/8th Gen P.E.

Susan Legere

7th grade Art


Stephan Lewis

6th/7th/8th P.E.

Wendy MacArthur-Keith

8th grade Family & Consumer Science

Amy McEnaney

6th grade Art

Jennifer Middaugh

8th Grade Computer



Erin Sheffer

6th Grade Computer

Steve Shepard

6th/7th/8th P.E.

Donna Swanson

7th Grade Computer

Megan Young

6th/7th/8th P.E.

Dee Whall

6th/7th/8th Library Media Specialist

World Languages:

Anne Marie Barone

6th grade Latin Exploration, 7th/8th Latin

Barsha Cooke

6th French

Lidieth Guindon

6th World Cultures, 7th/8th Spanish


Marjorie Pim

6th Japanese, 7th/8th Spanish

Marcy Royce

6th/7th/8th French

Theresa Stanizzi

6th/7th/8th Spanish



Tove Stigum

6th/7th/8th Spanish

Jen Zadravec

6th/7th/8th French

Learning Area Leader